סנטזה בין מפלגה רפובליקנית לנוצרים שמרנים

Reading Time: < 1 minute


 
אינז שייפרס (Schippers) מתאר את הקשר שנוצר בין המפלגה הרפובליקנית לאוונגליסטים בכלל ושדולת הרוב המוסרי בפרט:" אחד הכלים ששימשה את המפלגה הרפובליקנית כדי להגיע לקבוצה ההולכת וגדלה של נוצרים אוונגליסטים היו הרוב המוסרי של ג'רי פלוול וארגונים דומים. לארגונים אלה הייתה היכולת לקדם אג'נדה פוליטית ימנית בתחנות הרדיו וברשתות הטלוויזיה שלהם, כמו גם ישירות בכנסיות שלהם. הם ניהלו קמפיין קשה למען רייגן גם לפני הבחירות של 1980 וגם לקראת בחירתו מחדש ב-1984. רונלד רייגן הוצג כמגן של ערכים יהודים-נוצריים מסורתיים ושמרנים, בעוד שיריביו הדמוקרטיים הוצגו ככוחות מניעים של ההומניזם החילוני שהרס את החברה האמריקאית. נראה היה שהטקטיקה הרפובליקנית הצליחה. מאז שרייגן נבחר לנשיאות ב-1980, המפלגה ניצחה בחמש מתוך שבע בחירות לנשיאות."(1) 
לפי ג'ף הלפר (Halper)  עם תוצאות הבחירות של 1980, 'לא רק ללובי היהודי הציוני היתה ​​דלת פתוחה בבית הלבן, אלא גם לציונים הנוצרים, כולל התובע הכללי אד מייז, מזכיר המדינה ההגנה קספר ויינברגר, שר הפנים ג'יימס וואט, ואכן גם לרייגן עצמו, השיגו לעצמם הנוצרים הציוניים לראשונה כוח פוליטי". הוא גם מוסיף ש:'הדמויות המובילות של התנועה הציונית הנוצרית, לינדזי, רוברטסון ופלוול זכו לגישה רשמית למנהיגים פוליטיים ולקובעי מדיניות אמריקאים כשהוזמנו ב-1982 על ידי הנשיא רייגן לתת תדרוך למועצה לביטחון לאומי' המעידים על החיבור הפוליטי.(2)
  1. Inez Schippers, Politics in the Name of God- Christian Zionism, American Foreign Policy, and Israel, Thesis Master American Studies – Utrecht University, 23 July 2007. 40.

  2. Halper, Jeff. "Israel as an Extension of American Empire." http://www.counterpunch.org/halper11072005.html, 15 Sept 2007.
119

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".