יחס משרד החוץ ונציגיו לפלוול

Reading Time: < 1 minute

עובדי משרד החוץ בנציגויות השונות בארה"ב ובחטיבת תפוצות ודתות שבמשרד החוץ בירושלים. הדואליות נובעת בעיקר מהקונפליקט שנוצר בין יהדות ארה"ב לנצרות האוונגליסטית והחשש שהזדהות עם ערכי התנועה עשוים לפגוע בתמיכה היהודית ובתמיכה של הליברלים ומפלגה הדמוקרטית. ככה לדוגמא באפריל 1985, מברק שנשלח ממטה משרד החוץ לקונסולים הכללים בעקבות כתבת תחקיר שנעשתה על פלוול בוושינגטון פוסט, מצטטים מהכתבה כי : "בעיני יהודים אמריקאים רבים נתפס פלוול כאיש המייצג את חוסר הסובלנות הימנית, ואיום לפלורליזם הדתי היהודי האמריקאי…לאכזבת מבקריו האמריקאים התקבל פלוול כשגריר לא רשמי של הנוצרים הימינים האמריקאים, על ידי המנהיגים הישראלים, אשר לא העיזו להפנות גב לתומך נאמן שכמותו" 

וממשיכים בחשש כי "מדיניות המיליטנטית הפרו-ישראלית שלהם קשורה ישירות לאמונה לה שותפים רבים ממנהגיהם, שבאחרית הימים ישוב ישו לישראל, ובקרב מגידו בין כוחות הרשע לכוחות הצדק ינצחו רק הנוצרים וקומץ יהודים שיתנצר.מבקרים אחדים מודאגים מכך שפלוול קושר נבואה זו לטכנולגיה גרעינית בדרך שעושה את השואה הגרעינית לבלתי נמנעת". (1)

סקירת משרד החוץ

 

  1. ארכיון המדינה, תיק: אוונגליסטים ידידי ישראל.– ISA-MFA-Religion-R0003e6i עמוד 78-79.
88

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".