בגין מתייחס להאשמות כאילו הפעיל את פלוול לעצירת עסקת מכירת מטוסי ה- AIWACS

Reading Time: < 1 minute

אחת הטענות שהועלו ע"י הממשל האמריקאי היה כי בגין מנסה להפעיל את כוחותיו בוושינגטון, ובכלל זה את האוונגליסטים בהקשר לעצירת עסקת מכירת מטוסי הריגול ה – AIWACS לערב הסעודית. ראש הממשלה בגין התראיין לידיעות אחרונות והתייחס לטענות: "מזכיר המדינה  אמר לי באחת מפגישותינו: 'הנשיא קיבל דו"ח שנתת רשימה של סנטורים לד"ר פלוול'. פלוול הוא אדם מוכשר מאוד, העומד בראש תנועה בשם "הרוב המוסרי". הם נוצרים אדוקים מאוד. הוא טוען שיש לו תמיכה של עשרים מיליון נוצרים כאלה, קתולים וגם פרוטסטנטים. הם תומכים בישראל בכל נושא. חברים מסורים באמת שלנו. נפגשתי עם פלוול ועם 20 מחבריו הכמרים. זו הייתה פגישה נעימה ביותר. הוא התחיל ואז כולם שם דיברו במשך שתיים-שלוש, על תחושותיהם החמות כלפי ישראל. הודיתי להם ואמרתי: 'אנחנו יודעים להיות אסירי תודה על הידידות.' אבל אפילו לא עלה בדעתי לתת להם רשימת סנטורים בקשר ל- AWACS. אמרתי למזכיר המדינה שזו תמצית פיקטיבית לחלוטין. לא רציתי לומר "שקר". אם הנשיא מקבל מידע כזה, זה באמת לא טוב".(1) ג'רי פלוול עצמו התייחס לנושא מכירת המטוסים ולחץ על הממשל של רייגן שלא לבצע את המכירה בטענה כי: "אם ארה"ב לא תעמוד לצד ידידתה היחידה במזה"ת, אנחנו נשלם מחיר פנימי" בכנס בהשתתפות של כ-300 פסטורים, בלינצ'ם ורג'יניה.(2)  

1. Interview with Prime Minister Begin in Yedioth Achronot, 28 September 1981. Historical Documents of the IMF. Available at: https://mfa.gov.il/MFA/ForeignPolicy/MFADocuments/Yearbook5/Pages/60%20Interview%20with%20Prime%20Minister%20Begin%20in%20Yedioth.aspx, [Accessed at June, 9, 2021].

2. Bruce Buursma, Radar deal imperils Israel, Falwell says, Chicago Tribune, April 23, 1981.A2. 

175

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".