חייו המוקדמים של פלוול

Reading Time: 4 minutes

ג'רי פלוול היה כומר  בפטיסטי אוונגליסטי מהעיר מלינצ'בורג-וירג'יניה. הוא נולד ב- 11 באוגוסט 1933, במשפחה שסבלה טראומה. אביו הרג את דודו שהיה נחשב למחולל בעיות שבעיר לינצ'בורג. אירוע זה, עיצב את עתידו של אביו ושל שאר בני המשפחה. למרות שבית המשפט זיכה את אביו, הכרזה זו לא שינתה את אורח חייו של משפחתו. במקום זאת, הוא הפך לאלכוהוליסט וסבל מכך עד ערש דווי. באותה תקופה ג'רי היה רק ​​בן חמש עשרה; אולם זכר אביו ימשיך לעצב את חייו לאורך זמן.(1)   פלוואל מעיד שאהבתו לישראל החלה בקריאת הברית הישנה והאופן שבה מוצגת מחויבות האל לבני ישראל. בספרו האוטוביוגרפי, הוא מרבה לחזור על המחויבות האלוהית לבני ישראל, אבל כך הוא מספר על ההבנה בתחילת דרכו לחשיבות עם ישראל: "התנ"ך מספר לנו שבמשך אותם דורות ארוכים לאחר שאדם וחווה חטאו, עשה האל הכל כדי להציל את בני ישראל מהחטאים של עצמם. הצד הצדקני של אלוהים משתוקק למחוק את הבריאה ולהתחיל מחדש. אך צד רחמיו מנצח, ואלוהים קורא לנוח לבנות תיבה ולהציל את הבריאה. לאחר המבול, אלוהים כורת ברית עם נוח ומשפחתו לתת לעולם הזדמנות נוספת. פרק אחר פרק, ספר אחר ספר, מסמכי התנ"ך מתארים את מאמציו של אלוהים להציל את בריאתו מחטאתו שלו. הוא כורת ברית עם האבות: אברהם, יצחק, יעקב. הוא מבטיח להם עם גדול שחי בארץ הבטחות. "ומעמי ישראל", הבטיח אלוהים, "יבוא משיח שיציל את כל האנשים מחטאיהם".(3) בהמשך הדרך יחזור פלוול עוד אלפי פעמים על המחויבות של האל לבני ישראל וככורח יוצא מכך על המחויבות של כל נוצרי מאמין לסייע ככל יכולתו לעם ישראל בארץ ישראל. פלוול גדל בעיירה לינצ'ברג שבוורג'יניה שנוסדה במאה ה-18 ע"י ג'ון לינץ', שהיה חקלאי טבק ממוצא אירי-אמריקאי. יש הטוענים שקיבלה את שמה דווקא בגלל הנוהג של אחיו, הקולונל צ'ארלס לינץ', שייסד בזמן מלחמת האזרחים בית משפט לא פורמאלי, ששפט את הסוררים ותלה אותם מהאצבעות במה שיזכה לימים למילה האנגלית – לינץ' או לינצ'ינג', ושדווקא משם מקור השם העיר לינצ'ברג. בשנת 1950, נכנס פאלוול למכללת לינצ'בורג והחל ללמוד בה קורסים שיובילו אותו להתמחות למגמת הנדסת מכונות. התוכנית שלו הייתה לעבור למכון הפוליטכני של וירג'יניה בשנת הלימודים הראשונה שלו, ובתום שנת הלימודים השנייה לא הייתה סיבה שהוא לא יעשה את זה: היה לו את הממוצע המתמטי הגבוה ביותר במכללה באותה השנה. אבל עד הסתיו הוא נרשם למכללת הבפטיסטים התנ"ך, בספרינגפילד, מיזורי, והיה בדרכו להפוך לכומר. לא ברור כיצד הוא הגיע להחלטה זו.(4) בהמשך יוענקו לפלוול שלושה תארי דוקטורט לשם כבוד. התארים ניתנו לו כדוקטור לאלוהות מהסמינר התיאולוגי של  טנסי, תואר דוקטור D.Litt. מבית הספר לתיאולוגיה לתארים מתקדמים שבקליפורניה ודוקטור למשפטים מהאוניברסיטה המרכזית בסיאול, דרום קוריאה.

 ב- 20 בינואר 1952, פלוול הצטרף לכנסיית הבפטיסטים של פארק אווניו. אחראי הנוער של הכנסייה, הכומר ג'ק דינסביר, הכשיר אותו ועודד אותו להיות כומר במשרה מלאה. כתוצאה מכך, הוא למד במכללת הבפטיסטים לתנ"ך בספרינגפילד-מיזורי וקיבל תואר B.A. זמן קצר לאחר סיום לימודיו, בשנת 1957 הוא הפך לכומר של 35 חברים, שאותו הוא פתח ב-1957 מסלון ביתו, לאחר שמאמיניו עזבו את הכנסייה הבפטיסטית של פארק אווניו. מאוחר יותר, כנסיית מתנגדים זו, הנקראת Thomas Road Baptist Church, תהפוך לאחת הכנסיות הבפטיסטיות הגדולות בעולם, המונה כיום למעלה מ- 24,200 אנשים.(2) באותה השנה ובמקביל, החל המסע של פלוול לעבר תקשורת ההמונים. באותה השנה, ומהסלון שבביתו, החל פאלוול לשדר את מסר הגאולה שלו ולגייס את התרומות שעזרו לשירותו לצמוח במסגרת תוכנית שנקראה:" שעת הבשורה העתיקה" או באנגלית: "Old Time Gospel Hour". ג'רי פלוול היה חלוץ בהבנת החשיבות של נשיאת המסר דרך תקשורת המונים,  ההבנה של חשיבות העברת המסר דרך תקשורת המונים, והיכולת להבין משמעויות וטרנדים לפני שהופכים כאלה, מאפיינים את חייו בנוגע לתחילת דרכו במסגרת הכנסייה הבפטיסטית של תומס רוד, אך היה רק ​​שלב ראשון בסדרת שלבי הנהגה שיאפיינו בהמשך את חייו. צעדים נוספים כללו מעבר לשידור ברדיו/טלוויזיה באמצע שנות החמישים, כללו הקמת קליניקה להתמודדות עם אלכוהוליזם (עשרות שנים לפני שמשרדים כאלה הפכו לנחלת הכלל), ופתיחתה של קייטנה חינם לילדים במרכז וירג'יניה. (5) פלוול פעל באותם השנים הראשונות של הציבוריות שלו לקדם נושאים חברתיים שונים, וככה בדרשה ציבורית משנת 1958 שכותרתה "הפרדה או אינטגרציה: איזו?", מעיר פלוול  את ההערה הבאה על החלטת בית המשפט העליון בראון נגד מועצת החינוך מבית המשפט העליון משנת 1954, אשר פסלה את הפרדת בתי הספר הציבוריים: "אם היו לשופט הראשי (ארל) וורן ומקורביו. מכיר את דבר אלוהים ורציתי לעשות את רצון האל, אני די בטוח שההחלטה משנת 1954 לעולם לא הייתה מתקבלת". (6) שנת 1959 מסמלת את הפעם הראשונה בה מתחיל פלוול את ההתרחבות שלו מעבר למעגל המקורי שלו בלינצ'ם, ורג'יניה וכך הוא מספר בספרו האוטוביוגרפי: "בשנת 1959 הוספנו תחנה שנייה בעיר רואנוק הסמוכה, שבוירג'יניה. בשנות השישים כבר הוספנו עוד עשר תחנות בכל רחבי וירג'יניה, מערב וירג'יניה, טנסי, צפון קרוליינה וושינגטון הבירה. אלוהים אימן אותי ואת עמי, בשימוש נבון בנס התקשורת המודרני הזה. במקביל לאט ובהתמדה הוא עזר לנו להרחיב את מעגלי ההשפעה שלנו "מירושלים, ליהודה ושומרון". ברוך השם, יום אחד נשתמש בטלוויזיה בכדי להעביר את החדשות הטובות "אל כל חלקי כדור הארץ" כפי שישו בעצמו הזמין אותנו.(7) בהיבט המשפחתי, שנות ה-50 המאוחרות ותחילת שנות ה-60 היו השנים בהם הקים את התא המשפחתי. בשנת 1958 נישא פלוול לרעייתו מייסל פת' (Pate). לזוג נולדו שלושה ילדים ובהם ג'רי פלוול ג'וניור (לימים נשיא אוניברסיטת ליברטי ומשפטן בהשכלתו), ג'ונתן (מנהיג דתי בכיר בכנסיית תומאס רוד הבטפיסטית) והבת ג'ני העוסקת כמנתחת כירורגית. 

המפגש הראשון עם הקמת מוסד חינוכי היה עם הקמת בית הספר  שהוקם בשנת 1967 בשם האקדמיה הנוצרית לינצ'ברג LCA (Lynchburg Christian Academy), שהתפתחה כשלוחה של הכנסייה הבפטיסטית של תומאס רוד, בכדי לספק חינוך נוצרי לילדים במרכז וירג'יניה. האקדמיה, שהוקמה על ידי פלוול, הפכה למוסד מוסמך במלואו, כבחירה חינוכית בת קיימא להורים שרצו ללמד את ילדיהם השקפת עולם נוצרית ומתוך תכנית לימודים מבוססת תנ"ך.(9)

1. Why does Jerry Falwell support Israel?, comeandsee.com, November 04, 2003. Available at: http://www.comeandsee.com/view.php?sid=504, [Accessed at May, 9, 2021].

2. Park Avenue Baptist Church History official website, Available at:https://trbc.org/history/,  [Accessed at May, 9, 2021].

3. Jerry Falwell . Strength for the Journey: An Autobiography, New York: Simon & Schuster, 1987.163.

4. Frances FitzGeralA Disciplined, Charging Army, The New-Yorker, May 18, 1981.Available at: https://www.newyorker.com/magazine/1981/05/18/a-disciplined-charging-army,  [Accessed at May, 9, 2021].

5. Moral Majority founder Jerry Falwell dies,  nbcnews.com, May 15, 2007.Available at: https://www.nbcnews.com/id/wbna18679412,  [Accessed at June, 19, 2021].

6. Adelle M. Banks, Jerry Falwell marks 50 years in the pulpit, Religion News Service, July 08, 2006. Available at:http://archive.naplesnews.com/community/jerry-falwell-marks-50-years-in-the-pulpit-ep-406161960-331426441.html/,   [Accessed at June, 19, 2021].

7. Ibid,.Strength for the Journey: An Autobiography, 333.

8.

9.LCA official website, About LCA, Available at:https://www.lcabulldogs.com/about-lca/,    [Accessed at June, 19, 2021].

94

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".