ראיון על יחסיו של פלוול עם בגין ועם סאדאת והיחס לישראל

Reading Time: < 1 minute

בספרה של פינגרי, ישנה הרחבה על מערכת היחסים של פלוול עם בגין וסאדאת:" הצמיחה של תנועת הרוב המוסרי והכח הפוליטי, הביאה את ג'רי פלוול להיות אורח של מנהיגים דוגמת ראש הממשלה בגין והנשיא סאדאת, ודובר של חלק גדול מהציבור האמריקאי. פלוול התחבב על המנהיגים הללו ומחשיב אותם כחבריו האישיים. תפיסתו לגבי ישראל נשאבת מהפסוק בבראשית, י"ב, ג- 'וַאֲבָרְכָה, מְבָרְכֶיךָ, וּמְקַלֶּלְךָ, אָאֹר'." פלוול בונה את ההקשר הלוגי לחשיבותה של ישראל לאמריקאים: "אם אמריקה תוכל לחזור לערכים התנ"כים והמוסריים שלה, אשר הביאו את האל לעשות אותה לאומה הגדולה ביותר בעולם, אלוהים יוכל אז לשוב ולברך את אמריקה; ואז הכנסיות של אמריקה ישאבו את הערכים הרוחניים והפיזיים לדאוג לכל העולם.רק באווירה של חופש, יכולות הכנסיות של אמריקה לאונגל את העולם. לאמריקה יש אחריות להגן על ישראל ולרוב המוסרי יש תפקיד משמעותי לסייע לאמריקה למלא את חלקה." (1)

1.Liberty University Archive, Fal 1: Falwell Family Materials. FAL 1:1-2 Box 1. Patricia Pingry, Jerry Falwell: Man of vision, Milwaukee: Ideals Publishing Corporation,1980. 70.

43

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".