שמעון פרס מבקש שלא לצלם פגישה עם פלוול

Reading Time: 3 minutes

בניגוד למנחם בגין ויצחק שמיר, שמעון פרס בחר להצניע את הקשר בינו לבין פלוול. כאשר היה ראש ממשלה, נערך סיור של פלוול בישראל במרץ 1985. במסגרת הסיור, נערכה פגישה קצרה וצנועה שנאסר על הוצאת תמונת ממנה בין מי שכיהן אז כראש הממשלה, בממשלת האחדות שמעון פרס ופלוול.(1)

בעיתון הארץ, דיווח עקיבא אלדר על המאמצים אותם עשה פלוול, כשבועיים לפני הגעתו לארץ, לפגוש את מי שכיהן אז כראש ממשלה, שמעון פרס. (2) בישיעה נכתב כי: "לסופר הארץ נמסר כי בעבר דחה פרס של הכומר פלוול, הנחשב למקורב ביותר לנשיא רייגן, להפגש עימו. קרוב לוודאי יינסה פרס להתחמק מהפגישה עם פלוול.

פרס יחמוק מפגישה עם פלוול

מאחורי הקלעים, הפעיל פלוול את קשריו בבית הלבן על מנת לקבל פגישה עם רוה"מ פרס. במכתב שיצא מהשגרירות ב-11 לפברואר, 1985, מתאר השגריר עמוס ירון, את הלך הרוח בהקשר לסירוב לפגישתו של פלוול: "ובהמשך לשיחתנו הטלפונית – נפגשתי עם פלוול באירוע חברתי והבינותי שהאיש המטפל בביקורו בארץ הודיעו שאין אישור פגישה עם רוה"מ. מיותר לציין החשיבות הפוליטית שיש לפלוול בארה"ב כיום. מקווה שההצעה שגובשה בשיחתנו דהיינו פגישת רוה"מ עם קבוצה מצומצמת והופעה של שר בכיר בפני הקבוצה כולה אכן תתבצע". ובשלב זה, הוא חותם את המכתב עם ההתייחסות המפגינה את המחויבות של נשיא אררה"ב לפלוול, כאשר לא רק שהוא מתערב עבורו לפגישה, הוא מצפה לשמוע מה הוחלט :"אנא הודיעני כי עלינו להשיב לבית הלבן בנדון". (3)

מכתב משגרירות לעניין פלוול

ממשל רייגן גילה עניין מיוחד במפגש זה, ויועצו של הנשיא רייגן לקהילה היהודית, הפרופ' מרשל ברגר, פנה ישירות למשרד החוץ בירושלים וביקש להבהיר את החשיבות שרואה הממשל בהסכמה של שמעון פרס לפגוש את פלוול. (4)

יועץ הנשיא, מרשל ברגר מתערב לקבלת פלוול לפגישה.

לפלוול היה נח להציג כלפי חוץ כי הסיבה בגללה פרס לא נפגש איתו היא: "לחץ של קבוצות יהודיות אמריקאיות שגרמו ליועציו של רוה"מ פרס לפקפק האם כדאי בכלל לפגוש אותו".(5) פלוול, שהגיע בראש משלחת של 830 צליינים, התבטא בקשר ליחסיו עם הממשלה החדשה: "השינוי בממשלה איינה קשורה בתמיכתו הבלתי מסוויגת בישראל. וכי את קשריו עם מדינת ישראל הוא יצר עוד לפני המהפך השלטוני של הליכוד בשנת 1977". והעיתון מצטט ישירות את פלוול: "אנו מוציאים אותנו תומכים ללא סייג במדינת ישראל ובעם היהודי".(6) בהמשך נכתב כי "פלוול מאשים את הליברלים היהודים  לקבלת הפנים הקרה, והסיבה מדוע אף שר של המערך לא פגש אותו באותו מסע למעט שמעון פרס. מי שהיה אז היועץ של ראש הממשלה לענייני יהדות התפוצות, אברום בורג אף צוטט לכתבה כאומר:" אנו מאוד מודאגים מהעמדות של יהדות ארה"ב בנושא".

  1. ארכיון המדינה, תיק: אוונגליסטים ידידי ישראל.– ISA-MFA-Religion-R0003e6i עמוד 120.
  2. עקיבא אלדר, פרס הסכים לפגוש את הכומר הימני פלוול, הארץ, 31 לינואר, 1985 בתוך תיק ארכיון המדינה: ISA-MFA-Religion-R0003e6i, עמוד 175.
  3.  תיק ארכיון המדינה: אוונגליסטים ידידי ישראל,  ISA-MFA-Religion-R0003e6i, עמוד 159.
  4.  תיק ארכיון המדינה: אוונגליסטים ידידי ישראל,  ISA-MFA-Religion-R0003e6i, עמוד 160.
  5. חיים שפירו, פלוול פוגש את פרס ומדבר עם בגין, ג'רוזלם פוסט, 4 לפברואר, 1985 בתוך תיק ארכיון המדינה: ISA-MFA-Religion-R0003e6i, עמוד 164.
  6. .Steve Rodan, Arizona Republic, 09 Mar 1985,F3
74

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".