האופן בו מתווך פלוול את ישראל למאמינים

Reading Time: 2 minutes

בשנת 1980 פרסם ג'רי פאלוול ספר שכותרתו "הקשיבו אמריקה!" ובו הציב לא רק את עקרונותיו הפוליטיים מבוססי התנ"ך, אלא גם את אסטרטגייתו לגייס נוצרים אוונגליסטים לפוליטיקה. (Hyser 572-4). פלואל מתייחס ארוכות במניפסט שלו ובראיונות אותם הוא עורך, לעניין חשיבותה של מדינת ישראל כמרכיב יסודי בסיס האמונה האוונגליסטית.
ככה למשל בספרו האזינו אמריקה! המוגדרת מצפן לחשיבה הקונסרבטיבית אמריקאית של הלידה מחדש, הוא דן בפרק שלם, לגבי תפקידה של מדינת ישראל במארג של מצוות היום יום של הנוצרים באמריקה.(2)
לפרק עצמו בספר הוא קורא "נס שנקרא ישראל".( ע'- 93)
הוא פותח את הפרק האמור בחלק נבואי בפרק שמתייחס לכך שאלוהים ממשיך לברך את המדינה הקטנה של ישראל נכון לזמן כתיבת הספר בשנת 1980. הוא מתייחס לכך בצורה שמוכיחה את קיומו של האל או במילותיו: "למרות כל המאמצים של שכניה לחסל את האומה ובעיות מהבית הקשורות לתפעול בכנסת ישראל ממשיכה לזרוח ולהוות עדות להתחייבותו של האל. ישראל נשארה חופשית בזכות התערבותו של אלוהים." בהמשך, מפרט פלוואל בצורה סיפורית היסטורית שזורה בציטוטים מהתנך, על ההיסטוריה היהודית מאז עזבו את ישראל, ובכלל זה את פיזורם של היהודים בגולה ועד החזרה לפלשתינה דרך הצהרת בלפור, הקמת המדינה, מלחמות ישראל והאופן הניסי של ההשגחה האלוהית ככורח יוצא מההתחייבות של אלוהים לשמור על בני ישראל.פלוול מצטט את המשפט מבראשית, י"ב (ג):"וַאֲבָרְכָה מְבָרְכֶיךָ וּמְקַלֶּלְךָ אָאֹר וְנִבְרְכוּ בְךָ כֹּל מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה". ומסביר לקוראים שמשמעותו של הפסוק: אני אברך את מי שיברך את ישראל ואפגע במקללים. ופלוואל מסביר לקוראי המניפסט כי כל מדינה שאי פעם רדפה אחרי יהודים, הרגישה את נחת זרועו של האל עליהם. כל מדינה אשר מקדמת את היהודים נהנת עם ברכת האל. ומוסיף:"אני מאמין שאלוהים יברך את אמריקה בגלל שאמריקה מברכת את יהודיה. במדינה הזאתי השדות ישארו עמוסים בתבואה כל עוד נמשיך לעמוד לצידה של ישראל." וממשיך להתייחס לסיטואציה בת זמנו, של השפעת אמברגו הנפט על יחסי ארצות הברית עם ישראל: "יש צורך גובר והולך של אסף לפגוע בישראל כמו גם המדינות שמחזיקות את אגס והדלק. אם אמריקה תרשה לעצמה להישחק על ידי קרטל הנפט ולהחליף את היחסים שלה עם ישראל ליחסים אחרים היא תסיים את דרכה כפי שסיימה רומא את דרכה כמעצמה שנותרה אך ורק בספרי ההיסטוריה אנחנו לא יכולים לאפשר לזה לקרות".(ע'-98)

 

  1. Hyser, Raymond M., and J. Chris. Arndt. "The Christian Right's Call to Action (1980)" Voices of the American Past: Documents in U.S..History. 5th ed. Vol. 2. Boston: Wadsworth Cengage Learning, 2011. 571-74
  2. .Jerry Falwell's Listen, America!, New York: Bantam Books, 1980
94

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".