מייק אוונס Dr. Michael D. Evans

Reading Time: 2 minutes

מייקל דייוויד אוונס הוא סופר, עיתונאי, פרשן ועומד בראשון של כמה ארגונים ללא כוונות רווח בארצות הברית, הולנד וישראל. אוונס הוא נוצרי ציוני, שגדל לאם יהודיה שהיגרה מברה"ב ולאב נוצרי, שנהג להתעלל בה על הרקע אנטישמי. הכרותו של אוונס עם ישראל החלה לאחר שערך הכרות עם ראש ממשלת ישראל, מנחם בגין שהיה מי שאישר לו להקים את מרכז הנוצרות בי-ם. בראיון לג'רוזלם פוסט מספר אוונס כי פגש לראשונה את מנחם בגין בירושלים בשנת 1979, ששאל אותו למה הוא הגיע לישראל. אוונס מספר שלא היה לו בתחילה תשובה, אבל היא הגיעה מאוחר יותר במפגש אותו ערך עם מייסד אוניברסיטת חיפה הראשון הד"ר ראובן הכט בתערוכה בבלית באוניברסיטה, אוונס מספר: "בתערוכה שאלתי את [הכט] שאלה פוליטית: 'אם ישראל תיחלש, האם הטרוריסטים לא יבואו למערב?', והוא אמר, 'זו הרצאה על אמנות בבל. אני אדבר איתך בהמשך." עם סיום התערוכה, הכט הזמין את אוונס, שלא היה מודע לכך שהראשון היה יועץ בכיר של בגין, להצטרף אליו למשרדו הסמוך להמשיך את השיחה. במהלך אותה פגישה ראשונה, אוונס שיתף אותו עם חזונו לגבי העולם הרודף את ישראל המוחלשת, שאותה ניסח בספרו ישראל: "המפתח של אמריקה להישרדות". בעקבות אותה פגישה, אמספר אוונס, הפך הכט במהרה לחברו וה-"מנטור" היקר ביותר שלו, ופתח בפניו ערוצי כוח לא שכיחים, כולל אוזן וידידותם של בגין, ראש המוסד לשעבר איסר הראל ובנימין נתניהו הצעיר.(1)

ד"ר אוונס העביר את שיעורי הדת שלו במסגרת רשת הכבלים האמריקאית, וככה בקיץ 1983, הקרין אוונס סרט שנקרא: "ישראל, המפתח להישרדותה של אמריקה",שהתחיל עם נוסח הברכה למען ישראל. בנאומו אמר: " אנחנו מציגים הערב את התמיכה שלנו. המלחמה מתקרבת ועלינו לתת לראש הממשלה שניר ולנשיא שלנו רייגן לדעת כי אנחנו ממשיכים עם ברכותינו" והוסיף: " אתם אף פעם לא חשבתם שלקולכם יש כזו חשיבות על שנים מהמנהיגים החשובים ביותר בכל העולם, אבל כן, קולכם נשמע!". (2)

אך אוונס לא היה מרוצה מהיחס של רייגן לממשלת ישראל, ובחודש אוגוסט 1984 כתב: "בגלל שארה"ב דחפה את ישראל לוותר על אדמות סיני והנפט בהיקף של 1.7 מליארד דולר, ובגלל שישראל מסייעת לארה"ב למור על אינטרסים שלה במזה"ת, ישראל עומדת בפני קריסה כלכלית, בין היתר בגלל לחץ כלכלי של ממשל רייגן."

  1. DANIEL K. EISENBUD,The bridge builder,Jerusalem Post, JUNE 14, 2012. retvited from jpost.com June 23, 2020. https://www.jpost.com/magazine/features/the-bridge-builder
  2.  Paul Findley,They Dare to Speak Out: People and Institutions Confront Israel's Lobby, Chicago Review Press, Chicago, 2003, Page: 252.
97

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".