על הנשיא ביידן – קודקוד עולם

Reading Time: 3 minutes
קודקוד עולם ביידן עם נתניהו וזלנסקי, קרדיט AI אתר goart.fotor.com

בדצמבר 2022, כתבתי את הטור "האם השנה הבאה תהיה שנת ההתלכדות הגדולה?" ושאלתי האם שנת 2023 תהיה שנת ההתלכדות הגדולה, שנה שבה שורה של סכסוכים אזוריים, הפלישה הרוסית לאוקראינה, תתחבר למלחמה במזה"ת ולפלישה של סין לאחת השכנות, שלכאורה אינם קשורים זה בזה, יתלכדו לכלל אירוע שמזכיר או מתחיל להזכיר אירוע של מלחמה עולמית?

ביום ה- 7 לאוקטובר, חזינו כיצד הזירה השנייה במזה"ת נפתחת בהרעשה כבדה, עם פוטנציאל מהיר למלחמה אזורית של ישראל מול חמאס בדרום, חיזבאללה בצפון וכוחות פרוקסי איראני במרחב של סוריה ועיראק. הנשיא ביידן, שמחזיק ברקורד מעל 50 שנות פעילות פוליטית, היה הראשון לזהות ולהגיב. שלא כמו הממשל של ניקסון, שמבצע "ניקל גראס" למשלוח של ציוד צבאי חיוני במלחמת יום הכיפורים התעכב במשך ימים, הבין ביידן כי ההתערבות המהירה שלו, כמפקד העליון של הצבא האמריקאי, חייבת כדי להפחית את האפשרות להתלכדות הזירות.

שיירה של מזכירי ממשל, רכבות אוויריות עמוסות נשק ולבסוף ביידן בעצמו, (כולל ישיבה בקבינט המלחמה), לא הותירו שום מקום לאי הבנה, הנשיא ביידן מנהל את האירוע.

המוטיבציה של הנשיא ביידן לפעולה כוללת שלושה מעגלים.

המעגל האישי: ביידן צוטט ולא פעם שלא צריך להיות יהודי כדי להיות ציוני במה שמעיד על החום והפינה שיש לו בלב לישראל.

המעגל הלאומי: ביידן מקווה באמצעות המלחמה להביא להעברת חבילה בקונגרס של מעל 105 מיליארד (מהם 14 מיליארד בסיוע בטחוני ולראשונה מזה שנים גם סיוע אזרחי לישראל) הכוללת שלושה מרכיבים. בנייה החומה לריצוי הצד הרפובליקני, סיוע לאוקראינה לריצוי המפלגה הדמוקרטית והסיוע לישראל, שאמור להדביק דווקא עכשיו את הרצון להוצאה מהירה של ההצבעה.

המעגל העולמי: למנוע הדרדרות למלחמת עולם. לשם כך, הוא הזיז שתי נושאות מטוסים על כל הארמדה שלהם אל מול לבנון לשלוח מסר מרתיע (DONTֱ) לאיראנים ובניית קואליציה בינ"ל הכוללת משלוח של צי בריטי, צרפתי ואף אוסטרלי, תוך פריסת מניפה של מטריית הגנה ברבים מהערים הסוניות במרחב, הכוללות טילי יירוט של תא'ד, מה שגם מסביר את ההמתנה הישראלית לפעולה הקרקעית, עד ההשלמה האמריקנית של הציוד הגנה ברחבי המזה"ת.
הרחבה על התזה בווידיאו הבא:

הנשיא ביידן הימר על שלום עם סעודיה לקבלת פרס נובל (מועד ההגשה סוף ינואר 2024) כדי שיוכל להגיע עם נובל על חגורתו, ומחיר גלון של פחות מ – 4$ (להלן התמורה הסעודית) בהכרזת הזוכים של ועדת הפרס של נובל באוקטובר 24, רגע לפני הבחירות בנובמבר. לא במקרה הוא פרס את התוכנית שלו בנאומו באו"ם על חזון מזרח תיכון חדש, שיבטיח אספקת אנרגיה מהמפרציות דרך ישראל לאירופה, כחלק מהמלחמה בשיתוק הרוסי של אירופה מאז הפלישה בפברואר 2022, שעה שמחירי הגז עלו במאות אחוזים. לצורך העברת החבילה יזדקק הנשיא ל-16 אצבעות רפובליקניות בסנאט, אותם מתכוון הסנטור הרפובליקני הוותיק ואוהב ישראל, לינדזי גראהם לתת, כפי שאמר במסע"ת (שלצערי כלל לא הוזכרה בתקשורת) לאחר מסע דילוגים בין ריאד לת"א ולקהיר : "התוכנית של איראן/חמאס היה לעצור את השלום עם סעודיה. זה לא יצליח להם".

המלחמה הזו, שאותה כאמור מנהל ביידן כ –"קודקוד עולם", מזמנת לנו דברים שעד לפני כמה שנים היו נראים כמו סרט מדע בדיוני. דובר צה"ל מספר על שיתוף פעולה עם המצרים, וסעודים שמיירטים טיל שיורים החות'ים מתימן לישראל.

במקביל, רק היום למדנו, כי פיקוד מבצעי היבשה של הצבא הדרום קוריאני הודיע בשבת  כי הוא ביצע תרגיל באש חיה יחד עם כוחות אמריקאיים כדי להיערך לתגובה נגד התקפות פתע ארטילריות סימולטניות "בסגנון חמאס" מצד קוריאה הצפונית.

האופן שבו מנהל ביידן את המערכה בראייה גלובלית בה זלנסקי הוא מפקד פיקוד צפון, ונתניהו מפקד פיקוד דרום, תוך הפעלה של כח בינ"ל שאותו הגדיר במילותיו הנשיא הצרפתי מקרון "לגייס נגד חמאס את 'הקואליציה נגד דאעש' הכוללת עשרות מדינות ומובלת על ידי ארה"ב".

תהיה זו טעות להסתכל על המערכה כנגד החמאס כמערכה המתוחמת למזה"ת. הדרך הנכונה לראות זאת היא מלחמה כנגד "ציר הרשע" שכולל את בנות הברית רוסיה, סין ואיראן מול המערב הנאור.

ומה ביום שאחרי?

דווקא בגלל שהמערכה מנוהלת בראיה עולמית, גם הפתרון יהיה עולמי. אני מעריך כי הסכם השלום עם סעודיה שייחתם מיד לאחר סיום המלחמה, יכלול אלמנט של שיקום וניהול עזה במעורבות סעודית-מצרית-ישראלית מחד, ומעבר מהיר למימוש של קידום הנחת קו הגז לאירופה, מה שבתורו יביא לפריחה כלכלית משמעותית של המדינות באזור.

קובי ברדה, דוקטורנט לפוליטיקה אמריקאית וגאו-אסטרטגיה באוניברסיטת חיפה ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי"

1072

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".