סיפורי הקמה של כנסיות

Reading Time: 6 minutes

כנסיית Grand Strand Baptist Church שבמירטל ביץ', דרום קרולינה, ד"ר פרדי יאנג

הכנסייה שלנו הוקמה לראשונה ביום רביעי, 2 באפריל, 1975, במחסן שכור בפארק התעשייה מירטל ביץ'. בפגישה הראשונה נכחו תשעים וחמישה אנשים. לכנסייה שלנו היו 172 חברים (אלה שהצטרפו תוך 90 יום). המיקום הנוכחי שלנו, נמצא על 5 דונם של אדמה שנתרמה על ידי ניק ולנה מיי לוקאס (חברי הקהילה) עוד ב-1976.הכומר יאנג היה הכומר המייסד שלנו, אלוהים קרא לו להנדרסונוויל, צפון קרוליינה, בתחילת 1979, אבל האל החזיר אותו אלינו ביוני 1986. הוא נהנה משירות פורה כאן, שוב, מאז אותה תקופה. לה' כל הכבוד! (1)

כנסיית Victory Baptist Church שווינטרופ,מיין שהוקמה ע"י הפסטור ג'ף קלארק

צעיר בשם ג'ף קלארק מהאזור המקומי ניצל ונקרא להטיף. הוא החל ללמוד בליברטי קולג' בלינצ'בורג, וירג'יניה. מדי פעם היה חוזר הביתה לסוף שבוע ומטיף לאלו שהתאספו במעון משפחת צ'יק. עם סיום לימודיו בקולג' הוא הפך לכומר הראשון של הכנסייה הבפטיסטית של ויקטורי. הכנסייה בשלב זה  קנתה נכס עם אסם עליו. הרפת שופצה והפכה לבניין הכנסייה. התפילה הרשמית הראשונה נערך ביום האב 1976.הכומר קלארק פיתח את הכנסייה. בהנהגתו החלה הכנסייה לצמוח והתעורר הרצון לבית ספר נוצרי. הכנסייה קנתה נכס מסוים בוינתרופ. (המיקום הנוכחי שלנו) הנכס היה בר ישן. שוב, חברי הכנסייה הלכו לעבוד בשיפוץ. הפעם הם הפכו בר ישן לבית ספר. תוך זמן קצר הכנסייה החליטה למכור את האסם ולעבור לבית הספר עד שיוכלו לבנות אודיטוריום חדש.(2)

הקמת רשת כנסיות – The neighborhood church ע"י Ken Richardson

הכומר קן ריצ'רדסון קיבל את ישוע כשהיה בן 11 ומיד החל לשרת בשירותים שונים, שכולם עזרו לו לצמוח מבחינה רוחנית. הכומר קן המשיך ללמוד באוניברסיטת אליזבת סיטי סטייט במגמה כימיה ומתמטיקה.הוא נקרא וקיבל רישיון במשרד בשנת 1995 והוסמך בשנת 2001. משם גדלה תשוקתו לחדד את מתנתו והובילה אותו ללמוד בבית הספר לתיאולוגיה של סמואל דוויט-פרוקטור בווירג'יניה יוניון ולאחר מכן השלים תואר ראשון בדת מאוניברסיטת ליברטי.. במרץ 2014, קן ואשתו, ויקטוריה, ארזו את ביתם בצפון קרולינה. ב-7 במרץ 2014 קן וויקטוריה עברו לגור בבית משלחות בפרברי פילדלפיה, פנסילבניה.באוגוסט 2015, אלוהים יבהיר לקן וויקטוריה שהם עתידים לטעת כנסייה ולספק שירות הוליסטי בדרום פילדלפיה בקהילת וילסון פארק. וילסון לשכונה של דיור ציבורי בדרום פילדלפיה המיועד למשפחות ומבוגרים. משכנות הפיתוח מורכב מבניינים רבי קומות ונמוכים, עם 727 דירות בסך הכל שגודלן נע בין חדר שינה אחד לארבעה. לאחר שהזוג קיבל קריאה לשתול כנסייה בדרום פילדלפיה, נאמר להם שיהיה קשה מאוד לקבל גישה לקהילה, ועוד פחות למתקנים שלהם. ביום שלישי, 11 באוגוסט, דפק הזוג על דלת מנהלת המגורים וקיבלנו חסד מיידי. קיבלנו רשות להיכנס וליישם את החזון שנתן להם אלוהים. באותו סתיו התחיל הזוג להתפלל ולשרת בקהילה שלנו. עד מהרה התברר שאנחנו במקום הנכון, אולם קם הצורך למקום להתכנס לפולחן ולחברה. ביוני 2016 נחתם חוזה השכירות לחלל הנוכחי שלנו והתחלנו בשיפוץ. ב-10 ביולי 2016 קיימנו את התפילה הראשונה שלנו ושמחנו מאוד כששתי נשים קיבלו את המשיח. בשבוע שלאחר מכן התקבלה החלטה נוספת עבור ישוע והטבלנו את שלושתם בשירות הפולחן השלישי שלנו..אלוהים ממשיך להרחיב את הגבולות של כנסיית השכונה עם מפעלי כנסיות רבים בקניה, אפריקה. אנחנו עכשיו כנסייה אחת בשישה מיקומים.

כנסיית השכונה – פילדלפיה, פנסילבניה (ארצות הברית)

כנסיית השכונה – איגאר טאון (קניה, אפריקה)

כנסיית השכונה – סנגרה (קניה, אפריקה)

כנסיית השכונה – מגנה (קניה, אפריקה)

כנסיית השכונה – קיאגוור (קניה, אפריקה)

כנסיית השכונה – Riteke (קניה, אפריקה)

בנוסף, אלוהים סיפק את ההזדמנות להציע הכשרה לכמרים ומנהיגים בקניה, אפריקה והודו.

התכנסות של מאמינים – קיסי (קניה, אפריקה)

התכנסות של מאמינים – נגונג (קניה, אפריקה)

התכנסות של מאמינים – ניירובי (קניה, אפריקה)

התכנסות של מאמינים – חמאם (היידראבאד, הודו) (3)

כנסיית Central Baptist בויקטוריה, ורג'יניה ע"י פט פורטנר

ב-7 בנובמבר 1979, פט פורטנר קיבל אישור מבית הספר התיכון ויקטוריה להשתמש בחדר מס' 104 לצורך שימוש דתי. הכנסייה הבפטיסטית המרכזית החלה רשמית ב-27 בינואר 1980!  ב-19 בספטמבר, 1980, נערך "שטר מתנה" שקיבלה הכנסייה על 2.23 דונם לכנסייה. מר דונבנט בנה את הבסיס והמבנה הראשי. מר ארל פינצ'בק השלים את הפנים וסיים את העבודה בבניין. ב- 7 באוקטובר 1985,  העביר  מר דובנט עוד 3 דונם לכנסייה הבפטיסטית המרכזית. אנשים מקומיים רבים במחוז לוננבורג תרמו נכסים לגידול הכנסייה שלנו. (4)

כנסיית Harvest Baptist Temple האחים Paul & Robert Gass מדפורד, אורגון.

במאי 1977, שני גברים השלימו את תוכניותיהם להקים כנסייה בעמק ראוף. הכומר בוב והכומר מייק סיימו זה עתה את לימודיהם בסמינר בלינצ'בורג, וירג'יניה והובלו מאלוהים להקים כנסייה בפטיסטית עצמאית במדפורד, אורגון. לאחר התלבטויות ותפילה רבה, הכומר בוב והכומר מייק קראו לכנסיית הרווסט  (הקציר). השם הזה יהיה לקדם את המשימה שלהם להקים כנסייה בפטיסטית הפונה לנשמה!התפילה הראשונה התקיימה ב-19 ביוני 1977 במרכז הכנסים של הולידיי אין  בכביש I-5. בית הספר של יום ראשון התחיל ב-9:45 בבוקר והפולחן ב-11:00 עם 35 אנשים שנכחו! מדי שבוע, הכומר בוב והכומר מייק התדפקו על אלף דלתות של בתים באזור, והזמינו אנשים לכנסייה! כתוצאה ממאמציהם, הכנסייה גדלה ועד מהרה התברר כי יהיה צורך במיקום חדש כדי להכיל את הקהילה ההולכת וגדלה. כחודש לאחר מכן, עברה כנסיית קציר בפטיסט מהולידיי אין למרכז הצופים מול בית הספר התיכון החדש שנבנה בצפון מדפורד. הבניין הזה הכיל כשבעים וחמישה אנשים פלוס מקום לחדר ילדים. אלוהים בירך מאוד כשהכומרים המשיכו לדפוק על דלתות בשעות היום, ולבקר אנשים בערבים. הכנסייה אורגנה רשמית ב-14 באוגוסט 1977 עם 100 אנשים שנכחו ושבעים חתמו על החוקה החדשה שנוסחה. כנסיית הקציר הבפטיסטית נולדה רשמית. נוכחות הכנסייה גדלה לממוצע של כ-225, כשמישהו סיפר לכומר בוב על בניין כנסייה ישן שזה עתה התפנה. זה היה בניין ממש מול בית הספר התיכון מקלוהן ג'וניור. התפילה הראשונה התקיימה ביום ראשון של חג ההודיה, 27 בנובמבר 1978. הכנסיית המשיכה בבניין במשך עשר שנים. אבל ככל שהחברים גדלו, התברר שהגיע הזמן לעבור שוב! קרקע נרכשה בשדרת קולומבוס, שם שוכנת כיום הכנסייה. הקרקע נרכשה באוקטובר 1987 והתפילה הראשונה באודיטוריום החדש נערכה ב-3 ביולי 1988. (5)

כנסיית Ocean County Baptist Church הוקמה ע"י פסטור ריק דינוף

בקיץ 1980, הכומר ריק דינוף ומשפחתו עברו לטומס ריבר, ניו ג'רזי. לצורך הקמת כנסייה בפטיסטית עצמאית. הם בילו מספר חודשים בביקור ושיתף את הבשורה עם משפחות בתומס ריבר. ב-30 בנובמבר 1980, הכנסייה הבפטיסטית של מחוז אושן ערכה את התפילה הראשונה שלה ככנסיה  בבית הספר היסודי איסט דובר. הכנסייה ערכה אתטקס החתימה על האמנה בשנת 1981 עם שש עשרה משפחות שחתמו כחברי אמנה. בהנהגתו של הכומר דינוף המשיכה הכנסייה לצמוח. בשנת 1982 הם רכשו את הנכס שבו נמצאת הכנסייה כיום תמורת חמישים ותשעה אלף דולר. טקס חנוכת הכנסייה נערך ב-20 ביוני 1982. קהילת הכנסייה שלנו הייתה נפגשת שם ומתפללת על הארץ לברכת האל. הבנייה מומנה באמצעות תוכנית אג"ח ע"י חברי הקהילה. (6)

כנסיית ROOTED CHURCH ע"י רודני רמבו

בסוף קיץ 2014 החלה קבוצה קטנה של משפחות להתאסף כדי להתפלל ולחלום על נטיעת כנסייה בצפון מערב ארקנסו. לאחר שנה של תפילה, תכנון ומפגש יחד, אותה קבוצה קטנה של משפחות החלה להתאסף מדי שבוע לפולחן. בסוף 2015, ה-Rooted Church החלה להתאסף באופן לא רשמי בימי ראשון בערב בבניין ג'ונסון בפטיסט Fellowship. לאחר עונה של שיתוף חלל, אחוות ג'ונסון החליטה להצטרף ל-Rooted Church ובתמורה, נתנה באדיבות את הבניין שלהם לעבודת הבשורה החדשה הזו. ב-3 בינואר 2016 נוסדה הכנסייה השורשית באופן רשמי. זמן קצר לאחר מכן, ב-13 באוגוסט, 2017, הזמנו ושלחנו את אחת הקהילות המיסיונריות שלנו לנטוע את הכנסייה השורשית (SWMO) בג'ופלין, מיזורי. מאז אותם ימים מוקדמים, הסיפור שלנו ממשיך להתפתח כאשר אנו מבקשים להגיע לג'ופלין, ולעוד כנסיות שנוכל לנטוע ברחבי האזור שלנו ובעולם.(7)

כנסיית EPPING BIBLE CHURCH הפסטור רון טאונסנד

בשנת 1984, פנתה לרון טאוסנד משפחה מהעיר אפינג שחלקה את הצורך בכנסייה להטפת תנ"ך בעיר שלהם. לאחר שהתפלל וביקש עצה, רון החליט לקבל את הקריאה, ולהקים כנסייה בעיירה שצריכה לשמוע את הבשורה! הם התחילו עם רק כמה משפחות שנפגשו בבניין כנסייה בקמפ הדינג (אפילו היו להם כיסאות נדנדה כמושבים!) וקצת מאוחר יותר בהמשך הדרך, הם יכלו להשתמש בבניין כנסייה פנוי ברחוב בדי באפינג. זו הייתה כנסייה קטנה, עם רק בית חוץ כשירותים! לאחר שנפגשו שם במשך כמה שנים, נאמר להם שצריך להוריד את בניין הכנסייה מכיוון שהעיר מתכננת לסלול כביש מהיר. משפחת סנוויל מאפינג הייתה אחת המשפחות שהושפעו מהכנסייה והחליטו לתרום 2 דונם של אדמה כדי שיוכלו לשים קרוואן כדי שיוכלו לגור בו בני הזוג טונסנד ובסופו של דבר לבנות כנסייה לקהילה.(8)

כנסיית New Life Church הפסטור רונלד ריגינס

בסתיו 1975, רונלד ג'ין ריגינס, יליד אטלנטה, ג'ורג'יה, שזה עתה סיים את הכשרתו במכללת לינצ'ברג (הידועה כיום כאוניברסיטת ליברטי) חיפש את הכוונת האל למקום שירות. לאחר תקופה נרחבת של תפילה וחקר, התקבלה הזמנה מג'נטלמן להגיע לניו קמברלנד, פנסילבניה ולהקים כנסייה. לאחר תפילה נוספת, האתגר התקבל והוא ואשתו, בוורלי, עברו לאזור זה.על ידי דפיקות על דלתות ופרסומות אחרות, הוכרזה התפילה הראשונה. מישהו יבוא? כן, 21 אנשים הגיעו לבית הספר של יום ראשון, 42 לפולחן הבוקר ו-25 חזרו לטקס הערב. כך נולדה הכנסייה.השם של גוף המאמינים החדש הזה הושפע מאירוע נלווה. אשתו של הכומר החדש ציפתה בדיוק באותו זמן לילדם הראשון. מכיוון שהם ציפו ל"חיים חדשים" אלה במשפחתם האנושית, נראה היה שרק  מתאים לזהות את הכנסייה החדשה הזו כ"חיים חדשים" אחרים המתרחשים. כך נבחר השם "הכנסייה הבפטיסטית של החיים החדשים". מההתחלה האל סיפק גם אנשים וגם כספים. תוך חודש הצליחה הכנסייה לתמוך בכומר שלה. ב-8 בפברואר 1976 אורגנה הכנסייה רשמית עם ד"ר ג'רי פאלוול כדובר האורח שלה. באותו זמן, 51 אנשים הפכו לחברי הקהילה. במשך ארבעה חודשים נפגשה הכנסייה בבניין העיירה פיירוויו הישן עד שעלתה למכירה. לאחר שהות של חודש בבניין כיבושי האש, הכנסייה עברה לבית הספר היסודי היילסייד. ממאי 1976 ועד קיץ 1979, נוכחות גדלה בבית הספר היסודי הילסייד. במהלך 1976, האל השתמש בכנסייה כדי להטביל 61 מומרים. ב-3 באפריל 1977 רכשה הכנסייה את הנכס הנוכחי שלה בשטח של יותר מ-11 דונם. לאחר השלמת תוכנית אג"ח מוצלחת, החלה בניית בניין חדש. הושלמה ומוכנה לשימוש ביולי 1979, עברה הקהילה הצעירה למיקומה הנוכחי.ככל שהנוכחות והשירותים לאנשים גדלו, התברר כי נדרש מקום נוסף להפעלת משרדי הכנסייה השונים כהלכה. הוחלט פה אחד לשפץ את האודיטוריום כדי שיהיה לו חלל גלישה במה שהיה בעבר חלל כיתתי. תוספת נבנתה והושלמה בינואר 1996 אשר סיפקה תוספת כיתות ומרחב אחווה.(9)


1"OUR STORY",  Available at: https://www.grandstrandbaptist.com/about-us,[Accessed at March 1, 2022].

2"OUR HISTORY",  Available at:https://www.vbcwinthrop.org/about-us/our-history/, [Accessed at March 1, 2022].

3"HISTORY",  Available at:https://www.theneighborhoodchurch.net/history, [Accessed at March 1, 2022].

4"Church History", Available at: http://www.centralvictoriava.com/91412.html, [Accessed at March 1, 2022].

5"OUR HISTORY",  Available at:https://www.hbtmedford.org/our-story, [Accessed at March 1, 2022].

6"Church History", Available at: https://ocbcministries.org/church-history/ [Accessed at March 1, 2022].

7"THE STORY OF ROOTED CHURCH", Available at: https://www.rootedchurch.com/our-story1.html  [Accessed at March 1, 2022].

8"How It Started"Available at: https://www.eppingbiblechurch.org/copy-of-what-we-believe [Accessed at March 1, 2022].

9"HISTORY",  Available at:nlcfamily.org/about-us/history/, [Accessed at March 1, 2022].

148

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".