ביקור בגין בספטמבר 1981 בוושינגטון והפגישה עם פלוול

Reading Time: < 1 minute

במהלך חודש ספטמבר, 1981 הגיע ראש הממשלה מנחם בגין לסיור רשמי וביקור בוושינגטון. הלו"ז של ראש הממשלה כלל מפגש מתוכנן עם פלוול. לפגישה עם בגין, הגיע פלוול מלווה בשני הסנטורים של המדינה ממנה פעל, מדינת ורג'יניה. הראשון והוותיק יותר היה בירד ג'וניור (Harry F. Byrd Jr) שכיהן כסנטור דמוקרטי עצמאי בדעותיו (משנת 1970, כאשר נבחר לראשונה לרשת את אביו ב-1966 עשה זאת ממסגרת דמוקרטית) והסנטור ג'ון ורנר (Warner) שנבחר מטעם המפלגה הרפובליקנית בשנת 1979. היכולת של פלוול, לגייס את שני הסנטורים, משני צידי המתרס, כמשלחת מטעמו, מהווה בפני עצמה אינדיקציה על סגולת כוחו במערכת הפוליטית האמריקאית. סוכנות הידיעות  – (UPI ( United Press International, מדווחת על הפגישה, שערכה כשעה, ב-11 לספטמבר, 1981. (1)

בגין חלק שבחים על תמיכתם של הקהילה הפונדמנטליסטית והאוונגליסטים  בישראל. "ראש הממשלה אמר שיש קשר מיוחד בין הנוצרים למדינת ישראל" אמר פאלוול. משגרירות ישראל, נמסר בהצהרה כי בגין דיווח לקבוצה על "המצב בירושלים שבו המקדשים הקדושים של כל הדתות מוגנים וחופש הפולחן מובטח בחוק." בגין 'אמר שיש כאלה שעבדו קשה מאוד להפריד בינינו, אבל אנחנו לא הולכים להיות מופרדים', אמר פלוול לעיתונאים. פלוול אמר כי פונדמנטליסטים תומכים בתוקף בישראל מסיבות מבוססות תנ"ך, כולל האמונה ש: "אלוהים מתמודד עם מדינות באופן בו הם מתייחסים לישראל". פלוול אמר כי "המשלחת הנוצרית חזרה על תמיכתה בזכותה של ישראל להתקיים, והוא אמר כי הקהילה הפונדמנטליסטית והאוונגליסטית תיתן 'תמיכה בלתי פוסקת למדינת ישראל ולעם היהודי בכל מקום'. וסיים בהצהרה: "אני שמח שיש לנו נשיא העומד לצד ישראל".

1.DAVID E. ANDERSON, Israeli Prime Minister Menachem Begin is pleased with the support U.S. fundamentalists and evangelicals have given Israel, upi.com, September 11, 1981.Available at:https://www.upi.com/Archives/1981/09/11/Israeli-Prime-Minister-Menachem-Begin-is-pleased-with-the/2313369028800/,  [Accessed at June, 7, 2021].

72

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".