"היום בו כדי להיבחר כל מועמד בארה"ב יהיה חייב להיות פרו-ישראל מתקרב"

Reading Time: < 1 minute

"היום בו כדי להיבחר כל מועמד בארה"ב יהיה חייב להיות פרו-ישראל מתקרב" היה משפט שאמר פלוול בכנס ירושלים לעיתונות בשנת 1983.פול פינדלי (Findley) שהיה חבר בית הנבחרים שייצג את מחוז 20 של מדינת אילינווי משנת 1961 ועד שנת 1983, מטעם המפלגה הרפובליקנית, אז הפסיד את מושבו בקרב מתוקשר לדיק דרבן הדמוקרטי, והביא את הציטוט בספרו. (1) פינדלי, שהיה יריב מר לישראל, טוען כי הלובי בוושינגטון למען ישראל היה זה שהדיח אותו מכסאו. בספרו, שנכתב בשנות ה-80, בשיא פריחתה של השדולה, הוא ממשיך ומתאר את האימפקט של פלוול והרוב המוסרי על המפלגה הרפובליקנית: "למרות שלשדולה של 'הרוב המוסרי' לא היה 100% הצלחה להצבת המועמדים החביבים עליה, מועמדים רבים, במנותק מאמונתם הדתית, מחוייבים כעת להתייחס לנושאים הללו (הכוונה לתמיכה בישראל ק.ב) שהפכו כעת לאג'נדה הפוליטית אוונגליסטית." וטוען:" הטיעון של הנבואה, הוא טיעון של רוב הקבוצות של הפונדמנטליסטים השמרניים, לדוגמא 'הרוב המוסרי', שזוכים לקשב תקשורתי נרחב יותר, אבל הברית הזו מוחזקת כנראה ע"י קהל גדול יותר של כ-40 מיליון מאמינים נוצריים".

 

Paul Findley, They Dare to Speak Out: People and Institutions Confront Israel's Lobby, Toronto: Lawrence Hill Books, 1985. 259-260.

81

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".