מפגש בין בגין לפלוול בוושינגטון, ספטמבר 1981

Reading Time: < 1 minute

במהלך הסיור הממלכתי אותו ערך מנחם בגין בוושינגטון, הוא פגש את פלוול לפגישת עבודה בבית האירוח הרשמי- הבלייר האוס. פלוול עמד בראש משלחת שכללה  18 אורחים לפגישה עם בגין. רובם היו אנשי דת נוצרים אוונגליסטים, אך פלוול כלל במשלחת גם גורמים פוליטיים דוגמת מושל וירג'יניה בה התגורר, ג'ון דלתון, ואת הסנאטורים, ג'ון וו. וורנר הרפובליקני ואת הארי פ. בירד ג'וניור העצמאי. בתום הפגישה, צוטטו השנים על אופיה בעיתון הוושינגטון פוסט.(1) פלוול אמר כי:"הוא  (בגין ק.ב) אמר לי, 'הכומר פאלוול, יש כאלה שעובדים קשה מאוד להפריד בינינו. אבל אנחנו לא הולכים להיות מופרדים …'. כמו כן הוא אמר, 'יש קשר מיוחד עם נוצרים ויהודים שהוא מאוד יקר לי, "סיפר פאלוול והוסיף: "אני מאמין שההיסטוריה תומכת בהנחת היסוד שאלוהים מתייחס למדינות כשם שהם מתייחסים  לישראל", אמר פאלוול. הוא הוסיף כי התנ"ך מזהיר במפורש מפני "שליטים וחזקים המעיזים לגעת בבת העין של אלוהים ". מנגד התייחס בגין לפלוול באומרו:" הם (האוונגליסטים ק.ב) חברים כנים ומסורים. אנחנו אסירי תודה להם. הם הוכיחו זאת" והוסיף: "יש כאלה שמתנגדים לכך. אבל אם אדם או קבוצה יושיט את ידו ויגיד 'אני ידיד של ישראל', אני אומר, 'לישראל יש אויבים חזקים מאוד והיא זקוקה לחברים'. הכומר פאלוול הוא חבר חזק מאוד". לקראת הפגישה התפרסם כי פלוול ומשלחת של פעילים פוליטיים דתיים שהיו מתוכננים אף הם להגיע לפגישה עם בגין.(2) 

1.  Martin Schram, John M. Goshko Jerry Falwell Vows Amity With Israel, Whashingtonpost.com, September 12, 1981,  Available at. https://www.washingtonpost.com/archive/politics/1981/09/12/jerry-falwell-vows-amity-with-israel/282947d1-47ff-4851-8884-495506fe1773/  [Accessed at June, 9, 2021].

2. Begin reportedly to meet Moral Majority Leaders, Washington Post, August 31, 1981.A5.
74

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".