הסנטור פול לקסיט פונה לכמרים אוונגליסטים לסייע לקמפיין רייגן ב-1984

Reading Time: < 1 minute

לקראת הבחירות של 1984, שהיו מערכת הבחירות הראשונה לאחר ההישג הגדול של תנועת הרוב המוסרי, הוכנה תוכנית להמשך ההתפשטות של ההשפעה האוונגליסטית. במאמרו ריצ'רד פירארד (Pierard) מתאר מסמך מסווג של ארגון (ACTV  ( American Traditional Values Coalition שהונהג ע"י לואיס שלדון (Louis P. Sheldon), בן בריתו של פלוול שפעל מהחוף המערבי בקליפורניה לקידום האג'נדה השמרנית. (1) עפ"י התוכנית, הכוונה הייתה להמשיך ל-"קדנציה של עוד 4 שנות חירות", שבמסגרתה ניתן יהיה לחזור לערכים השמרניים של אמריקה.התוכנית הייתה לעבור לוושינגטון, כדי: "לקרב את עמדת המשפעינים הנוצריים על הממשל שנבחר, לגייס ולאמן מנהיגים נוצריים שיתמודדו לתפקיד ציבורי בכל רמות השלטון" כמו כן הכוונה הייתה לסייע לעובדים במוסדות הפדרליים "להיפטר מההשפעה הליברלית של השמאל על הממשל". ממשל רייגן, הושפע מהקבוצות השמרניות וככה הסנטור פול לקסיט, הסנטור הרפובליקני מנאבדה ומי שעמד בראש הוועידה הרפובליקנית, שלח ב – 9 ליולי מכתב ל -45,000 כמרים ב – 16 מדינות, בהם פתח בפניה:" מנהיגים נוצריים נכבדים" והמשיך " עליכם לשחק תפקיד משמעותי במה שיכול להיות הבחירות המשמעותיות ביותר של המאה. כמנהיגים הפועלים בשם האל , איננו יכולים להישאר ניטרליים", והתייחס לאינטראקציה שלהם עם בני הקהילה: "תוודאו ששומעים את קולכם, שיסייע בבחירת רייגן וסגן הנשיא בוש".

1. Richard V. Pierard, "Religion and the 1984 election campaign." Review of Religious Research, Vol. 27, No. 2 (1985): 103.

42

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".