פלוול כשליח מדיני בין בגין לסאדאת וחוסיין

Reading Time: 2 minutes

היחסים בין ראש הממשלה בגין לכומר פלוול היו יחסים אינטימיים, כאשר פלוול מתארח באופן די קבוע בלשכתו של מנחם בגין בכל פעם שהגיע לסיורים שלו באזור. במהלך מסעות הדילוג שלו באזור, שימש פלוול כשליח להעברת מסרים בין ישראל לעמי האזור. הספרות המחקרית לא התעמקה רבות בנושא שליחותו של פלוול והניסיונות שלו להביא להסכם שלום. כאמור פלוול שימש כשליח מיוחד בין מנחם בגין לאנואר סאדאת במהלך סיורו שנעשו למזה"ת בשנת 1978 בקהיר, עמאן ובירושלים, כפי שמובא בספרו של דארן דוצ'וק (Dochhukׂׂ)   שטען בספרו כי פלוול: "שימש כשליחו של סאדאת לבגין".[1]  נושא השליחות של פלוול עולה גם במאמר של קולין שינדלר ((Shindler שם נכתב כי:" בגין שמח להשתמש בפלוול ומאמיניו האוונגליסטים כבני שיח עם קהיר ועמאן.[2] עבודה זו תנסה לבחון הקשרים נוספים לבחינת הטענה כי פלוול היה שליח של הצדדים וכמי שיכול להיות ותרם את תרומתו, ככל שהייתה, להסכם השלום בין ישראל למצרים. ככה למשל, מדווחת סוכנות הידיעות היהודית JTA במהלך סיור שערך פלוול באזור באפריל 1978: "נשיא מצרים אנואר סאדאת מודאג מההתנחלויות הישראליות בסיני, הוא אמר לקבוצת של מנהיגים אוונגליסטים אמריקאיים איתם נפגש לפני כמה ימים. הם נפגשו היום עם ראש הממשלה מנחם בגין בירושלים. סאדאת הזהיר כי ישראל איננה יכולה להמשיך ולהתבסס בסיני, שלדבריו הוקמו על 'אדמתו' והפרו את 'ריבונותו'. עם זאת הכמרים ציינו כי סאדאת היה אדם "חם מאוד ואדיב מאוד" ו"פיוס באופיו ".המשלחת בת 10 חברים המשמשים כשגרירם של רצון טוב הגיעה אתמול לירושלים דרך גשר אלנבי מעל נהר הירדן לאחר ביקור בעמאן ובקהיר. המשלחת, בראשות הכומר בילי זאולי והכומר ג'רי פלוול, נפגשה בשבת עם סאדאת וביום ראשון עם נסיך הכתר חסן וחברי ממשלה בממשלת ירדן. הנציגים העבירו לבגין הודעה מיוחדת בכתב מאת סאדאת. לאחר הפגישה עם בגין, אמר פאלוול לכתבי החדשות כי סאדאת אמר להם כי ההתנחלויות הישראליות בסיני לא יהיו מקובלות "מכיוון שזו הייתה הפרה של אדמתו וריבונותו." כמו-כן סאדאת אמר, "חייב להיות פתרון לבעיה הפלסטינית לפני שיהיה שלום בר-קיימא", אמר פאלוול. עם זאת, ציינו חברי המשלחת, סאדאת הקפיד שלא להעלות דרישות העלולות להתפרש כקשוחות, או 'דבר שישראל לא תוכל לחיות איתו'. באופן אישי,אמר פאלוול, 'התרשמתי מכך שסאדאת היה אדם חם ונדיב, ואחרי שהקשבתי לו אני משוכנע שהסדר שלום ניתן להשגה'.  המשלחת העבירה לבגין משאלה נוספת שהביע סאדאת – לבנות "כנסייה, בית כנסת ומסגד" על הר סיני. בתגובה, בגין הבטיח לאורחיו כי 'הכל נתון למו"מ'. לדברי הכמרים, בגין אמר: "אם אנו רוצים לקבל שלום, איננו יכולים לומר ששום דבר אינו ניתן למו"מ. בואו נמשיך לדבר, בואו נשמור על הדלתות. " בגין, הם ציינו,'ציין בפנינו בדיוק כמו שמר סאדאת עשה – אנחנו רוצים שלום – ואנחנו מאמינים לשניהם'." (3בעיתון מעריב שיצא באותו היום, תחת הכותרת:"אימרו לסאדאת כי אני קורא לו לשוב לדיונים" נכתב כי:" ראש הממשלה בגין נעתר לפנייתו של הנשיא סאדאת להקים מסגד, כנסיה ובית כנסת על הר סיני… וביקש להעביר מסר לנשיא סאדאת לשוב לשיחות ללא תנאים מגבילים כפי שהיה בירושלים ובאיסמעליה. 'אנא אימרו לנשיא סאדאת כי אני רוצה בחידוש השיחותי באווירה ששררה 'בירושלים ובאיסמעיליה, כאשר קראנו איש לרעהו ,ידידי'. (4)

 

[1] Darren Dochuk, From Bible Belt to Sunbelt: Plain-Folk Religion, Grassroots Politics, and the Rise of Evangelical Conservatism. New York: W. W. Norton, 2011. Page 404

[2] Colin Shindler, Likud and the Christian Dispensationalists: A Symbiotic Relationship, Israel StudiesVol. 5, No. 1, The Americanization of Israel (Spring, 2000). Page 165.

3.  Sadat Concerned over Settlements in Sinai but is Refraining from Hardline Demands, Ministers Tell Be, JTA-Jewish News Bulletin, April 19, 1978. , Available at https://www.jta.org/1978/04/19/archive/sadat-concerned-over-settlements-in-sinai-but-is-refraining-from-hardline-demands-ministers-tell-be   [Accessed at January, 3, 2021]. 

4. יוסף וקסמן, בגין למשלחת האוונגלית:' אימרו לסאדאת כי אני קורא לו לחזור לשולחן הדיונים'ת מעריב, 19 לאפריל, 1978. עמ' 4. נדלה מאתר הספריה הלאומית של ישראל, ה- 4 למרץ, 2021. ( https://www.nli.org.il/he/newspapers/?a=is&oid=mar19780419-01&type=staticpdf&submitted=1&e=——-he-20–1–img-txIN%7CtxTI————–1&g-recaptcha-response=03AGdBq24FfApYeY4NE0yff3hOcXb1rsaf5naRQggLFjnmI0pEs_JwfF6oxQ3kRPLVqNMt9LjJfQ1OeUgoKlQAAW9VZTrTOWeVRbDZZ9MfQ_Er7z5Uq6FnoSJga9CPdDN67m7OlqWFW5LSAgyZun7CvMOxp2HbouyEhWmCuXCpOIhaWGNVtr5khJfeOeW1qNheHZ_CGRyDgFDinZjP_05C8bipVdUBN1TCOfL6qrNAaGv9Zkh6zVlbNwg8UzINDuIPT8qEHUejNDYlbYm1ulCA8khYyRNn1-GIaDjH2HuY5DubFZxTbx95Ic9lI5w0fPHYuwu8fz2owl3pc9W1VNIzlPqNHc8Z0GY41aNDbFyUyYVXfRfS79JKE9G3DL681w1cxFc-oCC2JPMc9L9wHxk8FsgrYvPEIdqGM_ckAgLjMOKkAGjtOYqi-NLtIPsfPIx1N3R-decDskzj).

73

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".