ראיון עם האב Wayne Kuenzle מיום ה – 24/7/2020

Reading Time: 3 minutes
 1. במהלך לימודיך, האם אתה זוכר שישראל הייתה אכן נושא בעל חשיבות שדובר בו באוניברסיטת ליברטי?
  תשובה: אני לא יכול לתת לך את הציטוט המדויק של פרופסור כזה או אחר, מכיוון שעברו כל כך הרבה שנים. עם זאת, כאשר ישראל הפכה לחלק מהדיון, תמיד הודגש עד כמה חשובה ישראל בהיסטוריה המקראית והאסטרטגית במזרח התיכון לביטחון העולם. ד"ר ג'רי פאלוול דיבר לעתים קרובות על הצורך של ארה"ב בתמיכה חזקה לעצמאות ישראל והצורך בתמיכה שלנו כאזרחי ארה"ב. כמו כן, ד"ר אלמר טאונס (Dr. Elmer Towns) הביע אותו סוג של הערות. מעולם לא היה ספק באשר לתמיכה של ישראל באוניברסיטת ליברטי או באוניברסיטת הבפטיסטית במיזורי, שם סיימתי את התואר ראשון.
 2. האם כשסיימתם את לימודיכם פעלתם לחיזוק הידע אודות ישראל. האם אתה מרגיש שזה אכן משהו שעשית למען הקהילה שלך?
  תשובה: ההטפות וההוראה שלי משנת 1979  ועד היום, התמקדו בהגעה לאלו שהיו מאזינים בתקווה של בשורת ישוע המשיח. ישוע היה יהודי באמונה ותרגול של היהדות בצורה מושלמת בהקשר זה ישראל ותולדותיה הן בעבר והן בהווה היו חשובות מאוד. המסר שלי לאנשים שהכרתי ואהבתי היה בהעברת המסר של הבשורה ואהבתי לישראל. אלוהים נתן לי חיים שלמים לספר את סיפור הבשורה וחלק גדול מזה הוא ההכרח לתמוך בישראל מאז ועד היום. הובלתי 2 קבוצות ממעגל ההשפעה שלי, לנסיעות לישראל, וכולם חזרו עם הכרה חזקה יותר של חשיבותה של ישראל והצורך בתמיכה בארה"ב.
 3. במסגרת נושא המעורבות הפוליטית. האם אתה זוכר שאירחת מועמדים לתפקידים פוליטיים שונים, בהם עודדת את הקהילה שלך להסביר להם את חשיבות היחסים בין ישראל לארה"ב באמצעות מפגשי המונים, שיחות מובילות ואירוח מועמדים?
  תשובה: עשינו לימודי תנ"ך בכל ערב רביעי בכנסייה שלנו. במהלך הלימודים הארוכים בשעה זו סקרנו מספר נושאים. ישראל של פעם והווה הייתה לעתים קרובות חלק מהשיחה.
 4.  האם אתה מעודד את הקהילה לשלוח את עמדתם בפני חבר קונגרס המייצג את מחוזך, את הסנאטור מארצך, את נשיא ארה"ב או כל גורם פוליטי אחר כשיש נושא חשוב לישראל?
  תשובה: אני עודדתי את הקהילה שלנו להתקשר או לכתוב את לסנאטור והנשיא להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים. אני לא יודע כמה שלחו, אבל השגרירות לבסוף הועברה.
 5. האם אתה מרגיש שאתה ו/או הקהילה שלך, מצליחים להשפיע על סדר היום של הפוליטיקאים באמצעות מעורבות בקהילה ולהשמיע קול ברור בנושאים שאתה מאמין בהם, כולל חשיבותה של ישראל? 
  תשובה: קשה למדוד את מידת ההשפעה של אחד על השני. הפעילות שלי זה כמו להניח צלחת מזינת ציפורים בחצר האחורית שלך. אתה מוציא את המסר לאנשים לשמוע, וכמה זה משפיע עליהם ניתן למדוד רק לאחר מעשה. אני מקווה ומתפלל שהאנשים תחת השפעתי יידעו שישוע המשיח הוא המושיע ויחזור בקרוב, אבל אני גם מקווה שהם יתמכו ויאהבו את ישראל כמוני.
 6. המחקר שלי מתמקד בעיקר בשנות השמונים עד אמצע שנות התשעים בהחלטה להעביר את החוק להעתקת שגרירות ארה"ב לירושלים בשנת 1995. האם אתה זוכר אם אתה ו/או הקהילה שלך נשמעו קולם בנושא חשוב זה? שההכרה בירושלים כבירת מדינת ישראל?
  תשובה: כפי שאמרתי קודם לכן, דיברנו רבות על העברת השגרירות שלנו לירושלים. גם במעגלי ההשפעה שלי, וגם כחומר הנלמד על החיוניות  של עמדת ארה"ב עבור ישראל. דעתי שהבירה של ישראל צריכה תמיד להיות ירושלים. כאן  דוד המלך כבש הנכס למקדש ובנו שלמה בנה את המקדש. נראה שלא ניתן להעלות על הדעת שיהודים ואמריקאים כבר לא יכולים לעלות להר הבית. אני זוכר וחלקתי עם אנשים רבים את השמחה והחשיבות שהייתה לי ללכת בהר הבית. תיארתי לעצמי איך זה היה נראה עם בית המקדש של שלמה מחדש, ותהיתי מתי זה יקרה. ביקרנו לראשונה בישראל אני מאמין בשנת 1983. הייתי אז כומר צעיר יותר וחזרתי לכנסייה שלי עם כל כך הרבה סיפורים נפלאים. הלכנו עם קבוצה לא דתית אבל אשתי ואני הארכנו את טיולנו ארבעה ימים כדי להישאר בישראל ולבקר מחדש בכמה מהמקומות בהם ביקרנו בסיור ולנסות לחקור חדשים. זה יחד עם חלק הסיור בטיול עשה שינוי כה גדול בחיי ובמשרה שלי. הסיור לישראל פתח נקודת מבט חדשה על המשמעות של ישראל לאמריקאים ולעולם. מאז לימדתי והטפתי על דבר אלוהים בהבנה רבה יותר.
98

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".