הסנטור ג'סי ג'יימס, יו"ר ועדת החוץ של הסנאט שגוייס ע"י האוונגליסטים

Reading Time: 2 minutes

אחד הסיפורים המעניינים הקשורים ליכולת של המינוף האוונגליסטי על חברי קונגרס וסנטורים, מתועד בספרו של באורס (Bowers)  על תקופת נשיאותו הראשונה של רייגן : " פלוואל גם לוקח קרדיט על "גיור" הסנטור ג'סי הלמס  מצפון קרולינה, והופך אותו לאחד מבעליה בריתה החזקים ביותר של ישראל. ג'סי הלמס הפך במהרה ליושב ראש ועדת המועמדות החוץ של הסנאט". במסגרת הארכיון של הסנטור, Jesse Helms Center Archives, יש פרק שלם על ישראל, הכולל מכתבים, תמונות וחומרים הקשורים ליחסי ישראל-ארה"ב. (1)

ככה לדוגמא, בחודש מאי 1984, מנסח הסנטור הלמס מכתב לנשיא ארה"ב בעניין העברת השגרירות לי-ם, כצעד ראשון בדרך להכרה מלאה בריבונותה של ישראל על ירושלים.

 

מכתב הסנטור הולמס לנשיא – חלק 1

להלן לשון המכתב שנשלח לנשיא: כידוע לך, הצעת החוק של העברת השגרירות מת"א לי-ם זוכה כעת למספר הולך וגובר של תומכים הן בקרב הסנאט והן בבית הנבחרים. המספר ההולך וגודל של תומכים בחוק מעיד על הרצון לסיים את הבעיה במזה"ת. י-ם היא הבירה של מדינה אחת, אך מהווה מרכז לשלוש הדתות הנצרות, היהדות והאיסלאם. ככזו, היא חייבת לשמש אות ומופת לכל מי שמסתכל על הארץ התנ"כית של ישראל כארץ הקודש. ירושלים המאוחדת חייבת להיות המטרה המרכזית של המדיניות שלנו. אסור לנו בשום תכלית להביא ללחץ שיוביל להפרדת הגדה המערבית מישראל. האנשים שבארץ הקודש, חייבים להיות יחד תחת קורת גג אחת, כאשר גם נהר הירדן חייב להיות מאובטח. בהינתן הרגש העמוק של ישראל ליהודה ושומרון, מהמניעים הרוחניים העמוקים ביותר, גישה חופשית לאדמות התנ"כיות. יחד עם זאת, לפלסטיניים יש גם היסטוריה ארוכה לאדמות אלה. אשר על כן הפלסטיניים צריכים לבחור בין קבלת זכויות פוליטיות, כלכליות, ואזרחיות ביצוג יחסי בכנסת, כאשר עברית וערבית ישמשו כשפות הרשמיות של המדינה, או קבלת אוטונומיה בתוך מדינה קונפדקטיבית, כאשר ירושלים משמשת כבירה משותפת. מה שאנחנו לא יכולים לקבל זה מדינת אש"ף, מגובה בברית המועצות, בלב ארץ הקודש. ירושלים הבלתי מחולקת, היא הבסיס לפתרון בסגנון שלמה המלך לבעיה שנמצאת במזה"ת….. אני דוחק בך להכיר בי-ם בקונטקסט שהצעתי, כאשר העברת השגרירות תהיה הצעד הראשון בתהליך".

 

מכתב הולמס חלק 2

המכתב הזה, מוקרא לראשונה במסגרת כנס אותו עורך פלוול ביום למחרת ( 17 למאי 1984) במסגרת הנאום המרכזי שלו בפני מעל 300 משתתפי העצרת "ישראל בטוחה עכשיו".(2)

על הקשר המיוחד בין פלוול להולמס, אנו למדים בכתבה מיוחדת שנעשתה בג'רוזלם פוסט, ערב הבחירות בנובמבר 1984, שכינה אותו "אוצר לאומי".(3)

1 Morris Glen Bowers, Israel: the 51st State: the Unspoken Foreign Policy of the United States of America, iUniverse, 2005, p-184.

2. Helms Urges Reagan to Recognize Jerusalem As Israel’s Capital; First Step Would Be to Move U.S Embassy, JTA, 17 May, 1984. redirected May 20, 2020: https://www.jta.org/1984/05/22/archive/helms-urges-reagan-to-recognize-jerusalem-as-israels-capital-first-step-would-be-to-move-u-s-emba 

3.Fundamentally  flawed, Jerusalem post magazine, September 14, 1984.9.

72

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".