פגישת בגין עם פאלוול בוושינגטון בספטמבר 1981

Reading Time: < 1 minute

שמואל גולדמן מתאר בספרו את המהלך שעושה בגין מיד לאחר הפצצת הכור זמן קצר לאחר ההפצצה קרא ראש ממשלת ישראל מנחם בגין למטיף ולמארגן הפוליטי ג'רי פאלוול לארגן נוצרים שמרנים מטעם ישראל כתב במניפסט שלו: "אם האומה הזו (אמריקה ק.ב) רוצה ששדותיה יישארו לבנים מדגן," הוא כתב ב- Listen America !, "הישגיה המדעיים יישארו ראויים לציון, ושהחופש שלה ישאר מושלם, אמריקה חייבת להמשיך לעמוד עם ישראל". היה זה התובנה של ראש הממשלה בגין, כי שימוש בבסיס האידיאולדי של הנשיא רייגן יוכל לשרת אותו אל מול האתגרים ביום שאחרי ההפצצה.

הכומר ג'רי פאלוול, מנהיג הרוב המוסרי,  צוטט בהרחבה בעיתון היהודי Jewish Telegram Agency לאחר הפגישה בין מנחם בגין לפלאוול בסיורו המדיני במהלך חודש ספטמבר 1981 בארה"ב. פאלוואל אמר כי ראש הממשלה מנחם בגין סיפר לו כי דחה את ההצעות להפריד עצמו מהתנועה השמרנית. "אדון פאלוול, יש מי שעובד קשה מאוד כדי להפריד בינינו" ציטט פלוול את בגין באומרו במהלך פגישתם ביום שישי. "אנחנו לא מתכוונים להיפרד. אנחנו צריכים אחד את השני."

פאלוול, מלווה באשתו, חשף את דבריו של בגין לאחר שהוא ו -19 אחרים, רובם נוצרים אוונגליסטים ופונדמנטליסטים, נפגשו במשך 30 דקות עם ראש הממשלה בבלייר האוס בוושינגטון.

מקור:

Begin Pledges Allegiance to Moral Majority Leader,JTA,September 14, 1981.

God's country, Christian Zionism in America, Samuel Goldman, University of Pennsylvania Press, p. 123, 2018.

83

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".