על האפקטיביות של הפצת חוברות REPORT FROM WASHINGTON

Reading Time: 2 minutes

אחת הדרכים החשובות להפצת מידע להמונים מתבססת על חוברות ומידע.

בדיווח האמור מיום ה – 18 לאפריל 1956, מצרף סי. קנן את הדיווח ששלח במסגרת העלון REPORT FROM WASHINGTON, בו הוא מסכם את הופעתו של מזכיר המדינה ג'והן פוסטר דואלס בפני ועדת יחסי החוץ של הקונגרס. חשוב להזכיר כי ההפצה של עלון, המיוחד כולו לסיכום של עדות שניתנה בפני הוועדה, חשובה במיוחד בתקופה בה אין יכולת להעביר את הנאומים בשידור חי בטלוויזיה, ובוודאי שלא לקרוא פרוטוקולים במסגרות פתוחות של היום דוגמת האינטרנט. אשר על כן, דרך הפצה של חומרים שכאלה, מאפשרת לקורא להתעמק בחומרים הקשורים למדיניות החוץ של ארה"ב בכל הקשור למדינת ישראל. בדיווח שמצמיד קנן ליו"ר השלו ברנשטיין, הוא נותן הצצה למה שאנשים יושבים וכותבים למערכת לאחר קבלת החומרים הללו, ומתאים במילותיהם שלהם, כיצד זה משאיר אותם מעודכנים ובתורם כיצד המידע הזה עובר הלאה, במערכת ההפצה שנבנתה.

חוברת הוושינגטון ריפורט

המכתב הראשון שיכול להוות הדגמה מצויינת לרשת החברתית שנבנתה כבסיס של פרמידה הפוכה מובא במכתב מיום ה – 12 לאפריל 1956, ע"י עו"ד צ'רלס אורבך מקליבלנד,אוהיו:

" קיבלתי את מכתב ולא רציתי לבזבז דקה לכתוב לך כמה עמוקה תודתי לך לעבודתך ולעבודת הוועדה להבאה למודעות את האירועים המשפיעים על ישראל.תהיה בטוח, שאני עושה כל שביכולתי לסייע לך.

החומרים שלך הם יוצאי דופן לשימוש בהקשר זה.הופעתי בחודש האחרון בכמה אירועים בקליבלנד, שיקאגו ויונגסטאון. מחר אני נוסע לאקרון ומשם לקנטון ולבסוף למיאמי ביץ'. וכפי שאתה מסוגל להבין החומר שלך לא מבוזבז."

הנה לדוגמא מכתב שמתקבל מארגון THE JEWISH INFORMATION BUREAU מיום ה – 3 למאי 1956:

"הניתוח של השימוע מה – 24 לפבוראר ששלחת הוא חתיכת עבודה מופלאה, ואני מייחל שניתן היה להפיצה במליון עותקים. אנא שלח לי חצי-תריסר למשרד שלנו והעתק נוסף לחברי ראובן פרנק".

מכתב נוסף שנשלח מה – AMERICAN JEWISH CONGRESS מיום ה- 7 למאי 1956:

"קראתי את עבודת המופת שלך בנוגע לשימוע. אודה למשלוח חצי תריסר נוספים לחלוקה במשרד. כמו-כן, אשמח לקבל עותקים מארבע השנים הקודמות, כדי שאוכל להגדיל את התפוצה של הקוראים". 

83

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".