יחסו של מנחם בגין לנצרות בכלל ולאוונגליזם בפרט.

Reading Time: 2 minutes

בטור דעה שכתב דיויד פרסונס (PARSONS), סגן נשיא השגרירות הנוצרית בי-ם, לציון 100 שנים להולדתו של מנחם בגין בשנת 2014, נכתב טור על תפקידו המשמעותי של בגין ביצירת הקשר עם הנצרות.(1) וככה הוא מעיד במאמרו: "ואכן, מבין כל ראשי ממשלת ישראל הבאים לאחר לידתה מחדש של האומה בשנת 1948, בגין בולט כראש הממשלה הראשון שמקבל בברכה פומבית את התמיכה הציונית הנוצרית ומבקש לרתום אותה להגנת המדינה היהודית. לאחרים לפניו אולי היו קשרים לדמויות נוצריות בודדות, אך סיפור השותפות הישראלית-אוונגליסטית כפי שאנו מכירים אותה היום מתחיל בבגין." ומוסיף: "מנחם בגין החזיק בהבחנה הייחודית עבורו בכך שהוא ראש ממשלת ישראל הראשון שאמץ בחום את התמיכה הציונית הנוצרית באופן פתוח. בגין גם פיתח חברות אישית עם מנהיגים נוצרים בודדים כמו הסופר ד"ר דייוויד א. לואיס. אך בגין הרחיק לכת מקודמיו בכך שחיפש באופן פעיל תמיכה נוצרית והכיר בערכו בפומבי". והוא מסביר ופורט את הסיבות לכך: "ראשית, בגין הבין שהוא חולק השקפת עולם תנ"כית מסוימת עם נוצרים אוונגליסטים. למרות שבגין ראה חלק ניכר מהעולם דרך מהפריזמה של השואה, ובכך היה מודע לחלוטין להיסטוריה הארוכה והטרגית של האנטישמיות הנוצרית, היה לו גם הבנה  לרגש החזק לתנ"ך ברחבי העולם הנוצרי, וידע שהדבר מקנה לו הרבה במשותף עם אותם אלה המאמינים בתנ"ך. בפרט, הוא הביט בתנ"ך כמעשה הכותרת של  השיבה  לארץ ישראל, וראה בשיבת היהודים לארץ הגשמת חזונם של הנביאים העבריים, בדיוק כפי שעשו נוצרים רבים. שנית, בגין הוקף בכמה יועצים קרובים שחלקו את רוחו הידידותית כלפי הנוצרים הפרו-ישראליים. זה כלל את הארי הורביץ ז"ל, המייסד והנשיא הוותיק של מרכז מורשת בגין….היה זה חברו הטוב הארי הורביץ, שהיה מהמעגל הפנימי של בגין, ששכנע אותו לאשר את הקמתה של שגרירות נוצרית בירושלים בשנת 1980.לבסוף, שנותיו האחרונות של בגין בתפקיד היו בסימן כמה אתגרים קשים למדינה, כולל מכירת ה- AWACS האמריקאית לסעודיה, "הערכה מחודשת" של ארה"ב לאחר מבצע ההפצצה בכור העיראקי, ולבסוף הכישלון ממלחמת לבנון הראשונה. בכל המקרים הללו ביקש בגין תמיכה נוצרית באופן פעיל, במיוחד בקרב מנהיגים נוצרים אמריקאים בולטים כמו ג'רי פלוול. כתבות שפורסמו בתקשורת מאותם הימים מספרים על כך שבגין ביקש מחבר יהודי אמריקאי עשיר להשאיל את המטוס הפרטי שלו כדי לסייע להעביר משימות סולידריות נוצריות בתקופות קריטיות במהלך משבר לבנון". ומסכם את הבולטות של בגין ב: " השותפות בין ישראל לעולם הנוצרי צמחה מאז למה שהכירו כעת בכירים במשרד החוץ כ"נכס אסטרטגי" לאומה זו. ראש הממשלה בנימין נתניהו מכיר את ההיסטוריה הזו כמו גם כולם וממשיך לבקש ולהביע הערכה לתמיכה הנוצרית. אבל החיבוק הפתוח הרשמי הזה באמת מתחיל עם ידידו האהוב מנחם בגין".

1.David Parsons, MENACHEM BEGIN AND THE EVANGELICALS, www.israel365news.com,  APR 2, 2014, Available at.https://www.israel365news.com/13071/menachem-begin-evangelicals/  [Accessed at March, 9, 2021].

65

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".