הפצצת הכור בעיראק ושיחת הטלפון מבגין לפלוול

Reading Time: 3 minutes

בסמוך למועד הפצצת חיל האוויר, יצר ראש הממשלה בגין קשר עם פלוול וביקש לספר לו על המבצע, האופן שבו התבצע ולמעשה לבקש את הסיוע שלו הסבר ותיווך העמדה הישראלית לממשל והציבור האמריקאי. פלוול, בכנס בו השתתף בכנסיית לנדמרק, סיננסנטי בתחילת יולי 1981, סיפר לקהל של כ – 2000 מתפללים, שהגיעו לדרשת יום ראשון, כי מנחם בגין התקשר אליו יומיים לאחר שהופצץ הכור ביוני 1981.(1) פלוול מצוטט כאומר: "אני חבר של ישראל שנים רבות וחבר של בגין כבר כמה שנים, הוא פשוט רצה שאבקש ממני להעביר לעם האמריקני את הסיבה להפצצה. הם (הישראלים) לא ניסו לפתוח במלחמה. הם פשוט ניסו להגן על עצמם" והוסיף: "הם בחרו בזהירות רבה את הזמן בו לא תהיה סכנת קרינה לעיר בגדאד." בהקשר לבקשה של מנחם בגין התייחס פאלוול ואמר כי הוא נענה לרצונותיו של בגין ומוצא את אמריקה פתוחה להסבר של ראש הממשלה על ההפצצה. "אני חושב שהעם האמריקני תומך בלב שלם במה שקרה" אמר במהלך אותו  הנאום.(1)

דיויד ניו (New), מתאר בספרו את שנאמר ע"י פלוול לבגין בשיחה: "אדוני ראש הממשלה, אני מבקש לברך אותך על המשימה שבוצעה היטב. אני מאוד שמחתי לשמוע שזה נעשה באמצעות מטוסי ה – F16 שאנחנו עשינו.(2) 

ג'ו קינכול (Kincheloe) וג'ורג' סטאלי (Staley), מסבירים במאמרם כי גם לבגין וגם לפלוול היו את הסיבות הטובות שלהם מדוע  בגין עשה את הטלפון לפלוול. (3) לטענתם, ראש הממשלה בגין יודע שיש סיבות פוליטיות רבות לחיזוק והמשך הברית עם פלוול. הבסיס המסורתי של תמיכה ישראלית באמריקה הגיע בארצות הברית באופן מסורתי מהשמאל הפוליטי. עם דעיכת הליברליזם באמריקה בסוף שנות השבעים ותחילת שנות השמונים, לצד הגידול המקביל במערכת הפוליטית של הכח האוונגליסטי, רוה"מ בגין תופס את הצורך בחידוש ובעיצוב של בסיס הכוח הפרו-ישראלי בפוליטיקה האמריקאית. צורך זה, מחודד במיוחד לאור התגובות השליליות של תומכים ליברלים מסורתיים כלפי הפצצה שלו את הכור בבגדאד והפשיטה על מטה אש"ף בביירות. בנוסף, בגין גם חשש מ"גורם הנפט", שעשוי להביא לשינוי אפשרי של אמריקה ביחסה לישראל. החשש היה כי דעת הקהל האמריקנית עשויה להשתנות כלפי המדינות הערביות העשירות בנפט, משום שההספקה העולמית החלה להתדלדל באותן השנים. לפיכך, בגין מבין את הצורך להדגיש ולקדם  מקור חדש של תמיכה אמריקאית – התנועה השמרנית בכלל, ובמיוחד הקטע הפונדמנטליסטי שנשען על תמיכה אמונית, על ידי ובאמצעות השגת התמיכה של תנועת "הרוב המוסרי" והאוונגליסטים, שתורגמה לתמיכה בקרב הקהל השמרני של אמריקה. מהצד השני, גם לפלוול היו את הסיבות שלו לקחת חלק ולקדם את הידיעה, שדווחה לראשונה ע"י פלוול עצמו לעניין שיחת הטלפון. כאשר פלוול זוכה לשיחה עם ראש ממשלה של מדינה זרה חשובה לארה"ב, כפי שהייתה מדינת ישראל, שמוצגת כבת ברית חשובה, באירוע בטחוני דרמתי, הרי ששיחה שכזו לדידו של פלוול היא  מציבה את היחסים הרבה מעבר לידידות בלבד. כאשר בעקבות הבקשה של בגין, עוסק פלוול בדברור, הסברה ובעיקר בגיבוי של התגובה האוונגליסטית להפצצת המתקן הגרעיני בעירק, היא מציבה את ישראל בעמדה של מחויבות עתידית. מעבר לכך, עצם השיחה עצמה, ממקמת את פאלוול בקטגוריה של   מנהיגות בינלאומית, מסייעת בדחיפת יוקרתו של פלוול ובוודאי שגם מסייעת לאגו שלו.

לטענתו של העיתונאי קריג יונגר (Unger), ערב ההפצצה של הכור, היה זה בגין שיצר קשר עם פלוול ודיווח לו על התרחשויות יוצאות דופן שעשויות להתרחש למחרת.(4) 

"מחר אתה הולך לקרוא כמה דברים מוזרים על מה שאנחנו הולכים לעשות. אבל בטיחותנו מונחת על הכף. רציתי שאתה, חברתי הטובה, תדע מה אנחנו הולכים לעשות” 
 ומתכוון לכך שישראל תשתמש במטוסי F-16 המסופקים על ידי ארה"ב להשמדת הכור הגרעיני באוסיראק, עירק. 
בגין חושש כי ארה"ב תתנגד לשימוש ישראל בכלי הטיס למטרות שאינן הגנתיות. 
פלוול אומר לבגין, "אני רוצה לברך אותך על משימה שגורמת לנו להיות מאוד גאים בכך שייצרנו את מטוסי ה- F-16 האלה".
עפ"י עדותו של בגין עצמו, נושא השיחה של בגין עם פלוול דווחה בישיבת הממשלה, וממחישה את החשיבות העצומה שנתן בגין לפלוול כמי שהיה אמור לספק לו 
את הערך הכפול של שידול הממשל שלא להפעיל סנקציות נגד ישראל ותמיכה ציבורית.(5)
 ביום שלאחר ההפצצה, התבטא פלוול בראיון אותו נתן לאונגר (UNGER) כיכאומר: " די בוודאות,הם הצליחו להשחיל את הפצצה דרך הארובה".
 עפ"י אותה הידיעה, בגין אף דיווח לקבינט על השיחה והתמיכה אותה קיבל מפלוול, המעידים על החשיבות שנתן בגין ליחסים והחשיבות של פלוול.
כחודש לאחר ההפצצה, ערך פלוול כנס דתי בפני 4000 אנשים וסיפק עוד פרטים על השיחה שלו עם בגין.(6) פלוול סיפר כי בגין אמר לו:" החלטתי להפציץ את הכור בכדי
לשמור על הילדים שלנו מהכחדה" והוסיף כי בגין סיפר לו על מקרה של ילד בן 7 שאחז את רגלו ברחוב מספר שבועות לפני ההפצצה, והותיר עליו רושם עצום. וביקש כי:
"ד"ר ג'רי אנא ספר למאמינים הנוצרים באמריקה כי איננו אומה המחרחרת מלחמה. כל מעשנו הם כדי להגן על ילדנו הקטנים מהכחדה". פללול סיפר כי אמר לבגין כי הוא
ומאמיניו תומכים בדבקנות בישראל וכי:" האל מתייחס לעמים בהתאם ליחס שלהם לישראל". עוד מסר בגין לפלוול כי עפ"י הערכות המודיעין הישראלי, הכור היה אמור 
היה להיות מוכן תוך 3 שנים וכי: "הכוונה הייתה להפציץ את תל-אביב, ירושלים וחיפה".

1. Moral Majority leader Jerry Falwell says Israeli Prime Minister…, upi.com, JULY 6, 1981. Available at: https://www.upi.com/Archives/1981/07/06/Moral-Majority-leader-Jerry-Falwell-says-Israeli-Prime-Minister/7833363240000/, [Accessed at May, 9, 2021].

2. David S. New, Holy War: The Rise of Militant Christian, Jewish and Islamic Fundamentalism,  Jefferson:NC, McFarland, ‏ 2002.42.

3. Joe L. Kincheloe and George Staley, The Menachem Begin-Jerry Falwell Connection: A Revolution in Fundamentalism,Journal of Thought, 17.2, (summer 1982), 37.

4. Craig Unger, The Fall of the House of Bush: The Untold Story of How a Band of True Believers Seized the Executive Branch, Started the Iraq War, and Still Imperils America’s Future, New-york:scibner, 2007.109-110.

5. Israel's laborites aid critics, Begin cabinet sais, Arizona Republic ,Jun 15, 1981,  Available at:https://www.proquest.com/historical-newspapers/june-15-1981-page-3-99/docview/1930952891/se-2?accountid=12084,  [Accessed at September, 9, 2021].

6. Falwell says Begin Telephoned him after Israel attacked Iraqi A-plant, Washington post, July 6,1981, A12.

69

אודות קובי ברדה

ד"ר קובי ברדה הוא מומחה להיסטוריה פוליטית אמריקאית וליחסים בינלאומיים, וחוקר בכיר בחממת חיפה לחקר דתות של אוניברסיטת חיפה, ובעל הפודקאסט "אמריקה בייבי".